🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
G24 SL DT240 EXP 700C
Specification
| Type | Gravel Wheelset |
| Materials | Carbon Fiber T700 |
| Size | 700C |
| Rim Width |
Internal: 25mm
External:32mm |
| Rim Depth | 40mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready, Hooked |
| Hub |
DT240EXP-36T |
| Spoke | Sapim CX-Ray |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 2X cross
|
| Nipple |
Sapim CX-Ray Material:Alloy Color: Black
|
| Cassette Compatibility |
Shimano 11 speed Sram XDR |
| Disc Type | Centerlock |
| Weight |
DT240EXP Total: 1324+-40g |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelset |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
Select Hub
Select Freehub
From $308.70
Original: $1,029.00
-70%G24 SL DT240 EXP 700C—
$1,029.00
$308.70












Description
Specification
| Type | Gravel Wheelset |
| Materials | Carbon Fiber T700 |
| Size | 700C |
| Rim Width |
Internal: 25mm
External:32mm |
| Rim Depth | 40mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready, Hooked |
| Hub |
DT240EXP-36T |
| Spoke | Sapim CX-Ray |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 2X cross
|
| Nipple |
Sapim CX-Ray Material:Alloy Color: Black
|
| Cassette Compatibility |
Shimano 11 speed Sram XDR |
| Disc Type | Centerlock |
| Weight |
DT240EXP Total: 1324+-40g |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelset |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |

















