FL Max Disc Wheels EU
| Type | Carbon Disc Wheelset |
| Rims | Superlight FL Max Disc Wheels |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Size | 700C |
| Rim |
Drills: 24/24 Holes 52mm Depth: Outer Width: 27.3mm Inner Width: 21mm 40mm Depth: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm 50mm Depth: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm |
| Depth |
38mm 52mm 40mm 50mm |
| Profile |
Clincher Tubeless Ready |
| Hub |
ICAN D28 Centerlock, 12x100/12x142mm |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern |
Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11 speed |
| Wheelset Weight |
FL38 Max: 1300+-20g Front: 598+-10g Rear: 702+-10g FL52 Max: 1395+-20g Front: 645+-10g Rear: 750+-10g FL40 Max: 1345+-20g Front: 618+-10g Rear: 727+-10g FL50 Max: 1395+-20g Front: 645+-10g Rear: 750+-10g |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 25-32mm |
| Rider Weight Limit | 105kg |
| Guarantee | 2 years |
| Package Included |
A pair of Wheelset Valves Rim Tape |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
Original: $799.00
-70%$799.00
$239.70


















Description
| Type | Carbon Disc Wheelset |
| Rims | Superlight FL Max Disc Wheels |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Size | 700C |
| Rim |
Drills: 24/24 Holes 52mm Depth: Outer Width: 27.3mm Inner Width: 21mm 40mm Depth: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm 50mm Depth: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm |
| Depth |
38mm 52mm 40mm 50mm |
| Profile |
Clincher Tubeless Ready |
| Hub |
ICAN D28 Centerlock, 12x100/12x142mm |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern |
Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11 speed |
| Wheelset Weight |
FL38 Max: 1300+-20g Front: 598+-10g Rear: 702+-10g FL52 Max: 1395+-20g Front: 645+-10g Rear: 750+-10g FL40 Max: 1345+-20g Front: 618+-10g Rear: 727+-10g FL50 Max: 1395+-20g Front: 645+-10g Rear: 750+-10g |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 25-32mm |
| Rider Weight Limit | 105kg |
| Guarantee | 2 years |
| Package Included |
A pair of Wheelset Valves Rim Tape |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |









