AERO Disc Road Wheels EU
Unleash the full potential of your ride with AERO Disc Road Wheels. Featuring our innovative AERO Disc Series, experience unmatched aerodynamics and speed to elevate your cycling game. Increase your performance with the cutting-edge technology utilized in every AERO wheel set.
Specification| Type | Carbon AERO DiscWheelset |
| Rim | Superlight AERO Rim |
| Material | Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Depth | 38/40/50/52mm |
|
Width |
AERO 38 Disc: Outer Width: 27.3mm Inner Width: 21mm AERO 40 Plus Disc: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | ICAN D01 Hub (Centerlock, 12x100/12x142mm) |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11speeds |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 25-30mm |
| Rider Weight Limit | 110kg |
| Guarantee | 2 years |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
AERO 38 Disc:Total: 1324g Front: 588g Rear: 736g
AERO 52 Disc:Total: 1426g Front: 630g Rear: 796g
AERO 40 Plus Disc:Total: 1382g Front: 620g Rear: 762g
AERO 50 Plus Disc:Total: 1400g Front: 625g Rear: 775g
ICAN AERO is our top-of-the-line tubeless-ready wheelset ideal for performance-oriented riders. We designed it in a way that balances aerodynamics, stiffness, and weight in an affordable package.
If buy ICAN wheels in overseas warehouse, you will not need to pay any shipping fee and tax.
The AERO series has two types of Rim and Disc. Generally speaking, AERO wheels can fit all brands of frames.If you are the beginner,read this guide to buy carbon wheels.
- Full carbon fiber T700 & T800 clincher tubeless ready wheels
- Sapim CX-Ray spokes combine excellent aerodynamics with light weight and high strength
- Sapim Secure Lock nipples offer the best performance in maintaining spoke tension
- Rider Weight Limit: 105kg
- Tire Pressures:Read the guide here





Original: $775.00
-70%$775.00
$232.50


















Description
Unleash the full potential of your ride with AERO Disc Road Wheels. Featuring our innovative AERO Disc Series, experience unmatched aerodynamics and speed to elevate your cycling game. Increase your performance with the cutting-edge technology utilized in every AERO wheel set.
Specification| Type | Carbon AERO DiscWheelset |
| Rim | Superlight AERO Rim |
| Material | Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Depth | 38/40/50/52mm |
|
Width |
AERO 38 Disc: Outer Width: 27.3mm Inner Width: 21mm AERO 40 Plus Disc: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | ICAN D01 Hub (Centerlock, 12x100/12x142mm) |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11speeds |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 25-30mm |
| Rider Weight Limit | 110kg |
| Guarantee | 2 years |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
AERO 38 Disc:Total: 1324g Front: 588g Rear: 736g
AERO 52 Disc:Total: 1426g Front: 630g Rear: 796g
AERO 40 Plus Disc:Total: 1382g Front: 620g Rear: 762g
AERO 50 Plus Disc:Total: 1400g Front: 625g Rear: 775g
ICAN AERO is our top-of-the-line tubeless-ready wheelset ideal for performance-oriented riders. We designed it in a way that balances aerodynamics, stiffness, and weight in an affordable package.
If buy ICAN wheels in overseas warehouse, you will not need to pay any shipping fee and tax.
The AERO series has two types of Rim and Disc. Generally speaking, AERO wheels can fit all brands of frames.If you are the beginner,read this guide to buy carbon wheels.
- Full carbon fiber T700 & T800 clincher tubeless ready wheels
- Sapim CX-Ray spokes combine excellent aerodynamics with light weight and high strength
- Sapim Secure Lock nipples offer the best performance in maintaining spoke tension
- Rider Weight Limit: 105kg
- Tire Pressures:Read the guide here















