AERO Series Disc Wheels US
| Type | Carbon AERO DiscWheelset |
| Rim | Superlight AERO Rim |
| Material | Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Depth | 35/38/40/50/52/55mm |
|
Width |
AERO 50 Disc: Outer Width: 25mm Inner Width: 18.35mm AERO 40 Plus Disc: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm AERO 50 Plus Disc: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | ICAN D01 Hub (Centerlock, 12x100/12x142mm) |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple |
Sapim Material:Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11speeds |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 25-30mm |
| Rider Weight Limit | 110kg |
| Guarantee | 2 years |
| Included | Wheelset, tubeless tape, valves |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
AERO 38 Disc:Total: 1324g Front: 588g Rear: 736g
AERO 50 Disc:Total: 1468g Front: 670g Rear: 798g
AERO 52 Disc:Total: 1415g Front: 630g Rear: 785g
AERO 40 Plus Disc:Total: 1382g Front: 620g Rear: 762g
AERO 50 Plus Disc:Total: 1400g Front: 625g Rear: 775g





Original: $755.00
-70%$755.00
$226.50






















Description
| Type | Carbon AERO DiscWheelset |
| Rim | Superlight AERO Rim |
| Material | Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Depth | 35/38/40/50/52/55mm |
|
Width |
AERO 50 Disc: Outer Width: 25mm Inner Width: 18.35mm AERO 40 Plus Disc: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm AERO 50 Plus Disc: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | ICAN D01 Hub (Centerlock, 12x100/12x142mm) |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple |
Sapim Material:Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11speeds |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 25-30mm |
| Rider Weight Limit | 110kg |
| Guarantee | 2 years |
| Included | Wheelset, tubeless tape, valves |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
AERO 38 Disc:Total: 1324g Front: 588g Rear: 736g
AERO 50 Disc:Total: 1468g Front: 670g Rear: 798g
AERO 52 Disc:Total: 1415g Front: 630g Rear: 785g
AERO 40 Plus Disc:Total: 1382g Front: 620g Rear: 762g
AERO 50 Plus Disc:Total: 1400g Front: 625g Rear: 775g















