AERO 52 II Disc
Enhance your road cycling experience with the AERO 52 II Disc wheels from ICAN. These carbon wheels have a 21mm internal width and 27.3mm outer width, resulting in improved aerodynamics and stability. Perfect for achieving your best performance on the road.
Specification| Type | Carbon Disc Wheelset |
| Rims | Superlight AERO 52 II |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Size | 700C |
| Rim |
Drills: 24/24 Holes Inner Width: 21mm |
| Depth | 52mm |
| Profile |
Clincher Tubeless Ready |
| Hub | ICAN D91 Hubs |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern |
Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple |
Sapim Material:Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11 speed |
| Wheelset Weight |
Total: 1415+-20g (Centerlock, 12x100/12x142mm) Front: 630+-10g Rear: 785+-10g |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 28-40mm |
| Rider Weight Limit | 105kg |
| Guarantee | 2 years |
| Package Included |
Tubeless tape Valves |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
Original: $670.00
-70%$670.00
$201.00













Description
Enhance your road cycling experience with the AERO 52 II Disc wheels from ICAN. These carbon wheels have a 21mm internal width and 27.3mm outer width, resulting in improved aerodynamics and stability. Perfect for achieving your best performance on the road.
Specification| Type | Carbon Disc Wheelset |
| Rims | Superlight AERO 52 II |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Size | 700C |
| Rim |
Drills: 24/24 Holes Inner Width: 21mm |
| Depth | 52mm |
| Profile |
Clincher Tubeless Ready |
| Hub | ICAN D91 Hubs |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern |
Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple |
Sapim Material:Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11 speed |
| Wheelset Weight |
Total: 1415+-20g (Centerlock, 12x100/12x142mm) Front: 630+-10g Rear: 785+-10g |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 28-40mm |
| Rider Weight Limit | 105kg |
| Guarantee | 2 years |
| Package Included |
Tubeless tape Valves |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |











