🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Yari RC Dual Fork 29+
Specifications for Yari RC Dual Position Air, 29+
| Travel | 29+ ( 160mm) |
| Wheels | 27.5", 29" |
| Weight | 2123g (27.5" model,160mm travel, Maxle Ultimate, DebonAir) |
| Damping | Motion Control |
| Available Springs | DebonAir, Dual Position Air |
| Adjustment | External rebound, low speed compression from open to lock |
| Steerer Options | Tapered |
| Crown | Forged, hollow 7050 aluminum |
| Upper Tubes | 35mm tapered wall aluminum |
| Lowers | Magnesium |
| Options | RC Remote with 2-position compression (open/lock) via OneLoc remote |
| Recommended Rear Shock | Super Deluxe, Super Deluxe Coil |
| Maximum Rotor Size | 203mm |
Select Style
From $90.00
Original: $300.00
-70%Yari RC Dual Fork 29+—
$300.00
$90.00
Description
Specifications for Yari RC Dual Position Air, 29+
| Travel | 29+ ( 160mm) |
| Wheels | 27.5", 29" |
| Weight | 2123g (27.5" model,160mm travel, Maxle Ultimate, DebonAir) |
| Damping | Motion Control |
| Available Springs | DebonAir, Dual Position Air |
| Adjustment | External rebound, low speed compression from open to lock |
| Steerer Options | Tapered |
| Crown | Forged, hollow 7050 aluminum |
| Upper Tubes | 35mm tapered wall aluminum |
| Lowers | Magnesium |
| Options | RC Remote with 2-position compression (open/lock) via OneLoc remote |
| Recommended Rear Shock | Super Deluxe, Super Deluxe Coil |
| Maximum Rotor Size | 203mm |


