Alpha Pro Series Wheels EU
Weight(+-40g):
Alpha 40 pro: Total: 1421g Front: 611g Rear: 810g
Alpha 50 pro: Total: 1502g Front: 654g Rear: 848g
Specification
| Type | Carbon Racing Bike Wheelset |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 700C |
| Rim |
Finish: UD Matt Internal :18.35mm |
| Depth | 40mm/50mm |
| Profile | Tubeless Ready |
| Hub | Novatec Hub (A291SB-SL/F482SB-SL) |
| Spoke | Pillar 1432 Spokes / CN Spokes |
| Spoke Count | Front: 20 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front:Radial Rear: 2-cross
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11speeds |
| Recommended Tire Size |
28c-32c |
| Brake Surface | 3K Carbon Braking Track |
| Rider Weight Limit | 232lbs / 105kg |
| Guarantee | 2 years |
| Free |
1 set of skewer Brake pads |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
TUBELESS COMPATIBLE
ICAN realizes that more and more racers are using tubeless tires, but there are still many people using clincher tires. In order to be compatible with both market demands, the Alpha rim wheelsets developed by ICAN supports both TUBELESS COMPATIBLE and clincher tire.

Better Aerodynamic
The rims developed by ICAN have better aerodynamics, which can support tires of 25-32c. ICAN wheels have more advantages.
- Tubeless optimized design
- Greater comfort
- Outstanding puncture resistance


Original: $595.00
-70%$595.00
$178.50





















Description
Weight(+-40g):
Alpha 40 pro: Total: 1421g Front: 611g Rear: 810g
Alpha 50 pro: Total: 1502g Front: 654g Rear: 848g
Specification
| Type | Carbon Racing Bike Wheelset |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 700C |
| Rim |
Finish: UD Matt Internal :18.35mm |
| Depth | 40mm/50mm |
| Profile | Tubeless Ready |
| Hub | Novatec Hub (A291SB-SL/F482SB-SL) |
| Spoke | Pillar 1432 Spokes / CN Spokes |
| Spoke Count | Front: 20 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front:Radial Rear: 2-cross
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11speeds |
| Recommended Tire Size |
28c-32c |
| Brake Surface | 3K Carbon Braking Track |
| Rider Weight Limit | 232lbs / 105kg |
| Guarantee | 2 years |
| Free |
1 set of skewer Brake pads |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
TUBELESS COMPATIBLE
ICAN realizes that more and more racers are using tubeless tires, but there are still many people using clincher tires. In order to be compatible with both market demands, the Alpha rim wheelsets developed by ICAN supports both TUBELESS COMPATIBLE and clincher tire.

Better Aerodynamic
The rims developed by ICAN have better aerodynamics, which can support tires of 25-32c. ICAN wheels have more advantages.
- Tubeless optimized design
- Greater comfort
- Outstanding puncture resistance




